⚡️ 150 TL ÜZERİ KARGO BEDAVA ⚡️

Değişim İade İşlemleri

Ürünlerde Değişim Süresi Ne Kadar?

www.pallazium.com adresinden satın almış olduğunuz ürünlerin kullanılmamış, yıkanmamış ve yıpranmamış olması şartıyla değişim süresi teslim tarihinden itibaren "14 gün"dür.

Değişim İşlemini Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Değişim ve iade işlemlerinde anlaşmalı kargo firmamız aras kargo ile gönderim yapılması gerekmektedir. Diğer kargo firmaları ile gönderilen gönderilerin kargo ücretleri firmamız tarafından karşılanmamaktadır. Neden değişim yapmak istediğinizi açıklayan ufak bir açıklama kağıdını içine koyarak değişim yapmak istediğiniz ürünü hazırlayın. Herhangi bir Aras Kargo şubesine giderek, değişim yapılmak istenilen ürünü değişim kodu ile (2024154551419) birlikte “Asilkar Lojistik Dağıtım Hiz.İç ve Dış Tic.Ltd.Şti Terazidere/ İstanbul” adresine karsı ödemeli olarak (herhangi bir kargo ücreti ödemeden) göndermek istediğinizi belirtin. Değişim kodu mutlaka kargo görevlisine iletilmelidir. Kargonun sipariş verilen isimle gönderilmesi gerekmektedir. Kargo hazırlandıktan sonra elle Barkod üzerine PLZ yazılmalıdır.(Bu husus önemlidir aksi takdirde gönderdiğiniz kargonun bulunmasında sorunlar yaşanmaktadır.) Gönderdiğiniz kargo bize ulaştıktan sonra değişim siparişinizi oluşturmak için istediğiniz ürünlerin stokları tükenmeden 0535 054 10 50 numaralı WhatsApp hattı ile iletişime geçmelisiniz. İlgili ekibimiz gönderdiğiniz ürün ve verdiğiniz sipariş doğrultusunda değişim işleminizi gerçekleştirecektir.

Siparişim Defolu/Yanlış Gönderilmiş, Ne Yapmalıyım?

Tüm siparişler büyük bir itina ve kontrol ile hazırlanmaktadır. Tarafınıza ulaşan üründe bir defo veya yanlışlık varsa bu durum kargo şirketinden veya firmamızdaki kontrollerden kaynaklı olabilir. Ürünü teslim alırken , mutlaka paketi açmadan dış pakette hasar kontrolü yapınç. Herhangi bir hasar, yırtık veya leke gördüğünüz anda "Durum Tespit Tutanağı" hazırlatın. Hasar Tespit Tutanağı ile birlikte hasarlı ürünü Pallazium adresimize gönderdiğinizde ürün değişim ya da iade işlemleriniz hızla tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir. Ürünü teslim aldıktan sonra ürün üzerinde bir defo veya yanlışlık tespit etmeniz durumunda yukarıda belirtilen değişim prosedürlerini uygulayarak açıklama notuna durumu kısaca açıklayınız. Değişim siparişiniz bize ulaştıktan sonra gerekli inceleme yapılarak ücretsiz olarak değişiminiz gerçekleştirilecektir.

Değişim İşleminde Kargo Ücreti Ödeyecek miyim?

Satın alınmış ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Yukarıda belirtilen değişim prosedürü aynı şekilde uygulanmalı sadece açıklama notuna durum açıkça yazılmalıdır. Farklı bir kargo firması ile gönderim yapmanız durumunda kargo ücretini karşılamamaktayız. Satın alınan ürün normal ancak herhangi farklı bir nedenle değişim yapılmak isteniyorsa kargo ücreti müşterilerimiz tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda yukarıda açıklanan değişim prosedürü aynı şekilde işletilmelidir. Bu işlem sonunda yeni ürünüz size kargo firması tarafından teslim edildiğinde, kargo görevlisine değişim kargo bedeli olarak 15TL ücret ödenmelidir.

Değiştireceğim Ürün Gönderdiğim Üründen Daha Pahalı ise ne olacak?

Değişim siparişinizdeki ürünlerin toplam tutarı gönderdiğiniz ürün/ürünlerin tutarından yüksek ise kalan tutar KAPIDA ÖDEME olarak size yansıtılacaktır.

Yurtdışı İptal & İade

Yurtdışına yapılan satışlarda iade yoktur. Yurtdışından sipariş vererek değişim yapmak isteyen müşterilerimiz kargo ücretini kendileri ödemek mecburiyetindedir.

Ürün İade İşlemlerinde Ücret İadesi Nasıl Yapılmaktadır?

Ürün iadesi yaptığınız zaman, ürün incelemeden kabul onayı aldıktan sonra, ödeme şeklinize sadık kalınarak paranız 7 iş günü içerisinde iade yapılmaktadır. İade ve değişimde kargo ücreti gidiş ve geliş olarak alıcıya aittir. Anlaşmalı kargolarımız ile gönderim sağlayabilirsiniz. Karşı ödemeli gönderdiğiniz kargolarınız içeride ki bakiyenizden düşülecektir.

Ürün İadesi Hesabıma Neden Geçmedi?

Vermiş olduğunuz IBAN dan kaynaklı bir sorun olabilir. Detaylı bilgi için WhatsApp Müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz. (0535 054 10 50)
Hızlı Teslimat

Ürünleriniz en kısa sürede kargoya verilir.

Değişim & İade

İstediğinizde ürün değişimini hemen yapıyoruz.

%100 Güvenli Alışveriş

SSL güvenlikli ödeme imkanı sağlıyoruz.

Kapıda Ödeme

Nakit / Kredi Kartı ödeme seçenekleri sunuyoruz.